Wiele chorób jamy ustnej i uzębienia może mieć swój początek jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Dlatego tak ważne jest wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków.
Dbaj o higienę dziąseł Twojego dziecka używając miękkiej szczoteczki, gazy lub pieluszki z wodą. Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy malucha do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, nie będzie miał z tym problemów w przyszłości.
Warto wiedzieć o tym, że…
Już pierwsze wyrzynające się zęby trzeba koniecznie czyścić, ponieważ są bardzo podatne na próchnicę. Zaleca się stosowanie miękkiej szczoteczki i pasty do zębów z fluorem (o zawartości 1 000 ppm) dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Do 7.−8. r.ż. to rodzice powinni szczotkować zęby dziecka, jednocześnie ucząc je przeprowadzania tych zabiegów samodzielnie w miarę nabywania przez dziecko umiejętności manualnych. W późniejszych latach opiekunowie powinni zawsze poprawiać po dziecku oczyszczanie zębów, zwłaszcza trzonowych, pomagać mu i kontrolować jakość higieny jamy ustnej nawet do 10. roku życia.
Warto wiedzieć o tym, że…
Najważniejsza jest systematyczność oraz konsekwencja. Warto skorzystać z porady dentysty lub higienistki stomatologicznej, dotyczącej wyboru szczoteczki i pasty do zębów, techniki mycia zębów oraz języka, korzystania z nici lub taśm dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. Zdobyta podczas tej wizyty wiedza o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych, pozwoli Ci zachować jamę ustną dziecka w zdrowiu.
Jest wiele sposobów, które ułatwiają skłonienie maluchów do czyszczenia ząbków.
- Bardzo ważne jest, aby samemu być dobrym przykładem dla dziecka i zachęcić malucha do naśladowania dorosłego.
- Dziecku może się wydawać, że czyszczenie zębów dwa razy dziennie przez 2–3 minuty trwa w nieskończoność, dlatego znalezienie ulubionej piosenki i mycie zębów podczas jej trwania (większość piosenek trwa ok. 3 minut) uprzyjemni tę czynność.
- Nie irytuj się, że dziecku nie wychodzi. Maluch po prostu potrzebuje czasu. W końcu nauczy się, że mycie zębów jest czymś zupełnie naturalnym.
- Nie zapominaj pochwalić dziecka po wyszczotkowaniu zębów – za każdym razem! Pochwała z ust rodzica to najlepsza i najbardziej skuteczna motywacja.
- Pomocny może być kalendarz mycia zębów dla dzieci – uczy systematyczności poprzez zabawę i system nagród. Wystarczy zaznaczać każdorazowe umycie zębów rano i wieczorem w miesięcznej tabeli, a wypełnienie wszystkich pól oznaczać będzie nagrodę. Ustal zasady razem z dzieckiem tak, by były dla niego zrozumiałe i akceptowalne.
Pobierz