Aparaty korygujące uzębienie i uzupełnienia protetyczne mogą powodować bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.
Są one trudne do leczenia z powodu ciągłego drażnienia delikatnej śluzówki jamy ustnej przez twarde elementy aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej. Pomoc mogą stanowić tutaj: wosk ortodontyczny (do pokrywania części aparatów bezpośrednio drażniących błonę śluzową jamy ustnej), preparaty powlekające błonę śluzową i wspomagające gojenie owrzodzenia, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Preparaty do stosowania miejscowego w jamie ustnej
Ważne jest, aby preparat (w szczególności dla dzieci) miał akceptowalny smak oraz był łatwy i szybki w użyciu oraz posiadał zdolność utrzymania się na drażnionych fragmentach błony śluzowej. Stała obecność śliny w jamie ustnej oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatów na drażnionej tkance. Silne właściwości adhezyjne preparatu powinny zapewniać utrzymywanie na powierzchni błony śluzowej na tyle długo, aby mógł on stanowić barierę izolującą uszkodzone miejsce od czynników drażniących.
Składniki takie jak: poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy, pełniącej rolę bariery mechanicznej. Przylegając do drażnionej błony śluzowej jamy ustnej, długotrwale zmniejszają dyskomfort i ból związany z drażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych – aft. Utworzona warstwa może zawierać różne związki, np. sprzyjające naturalnemu gojeniu się błony śluzowej jamy ustnej (kwas hialuronowy, substancje roślinne, np. aloes zwyczajny).
Jak dobrać formę preparatu?
W przypadku leczenia uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej przez elementy aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej warto dobrać właściwą postać preparatu w zależności od rodzaju i umiejscowienia zmian oraz wieku leczonej osoby.
Żel rekomendowany jest do leczenia pojedynczych, ograniczonych zmian w jamie ustnej. Jeśli opakowanie posiada długi aplikator, umożliwia on precyzyjne naniesienie żelu na zmianę bez konieczności nakładania go za pomocą palca.
Spray wydaje się najbardziej odpowiedni do leczenia licznych i trudno dostępnych zmian w jamie ustnej. Dozownik pozwala na pokrycie produktem zmiany w jamie ustnej. Ruchoma końcówka aplikatora, pozwala na precyzyjne podanie i ułatwia dostęp do dalszych części jamy ustnej, bez wywoływania odruchu wymiotnego.
Płyn do płukania jamy ustnej ułatwia aplikację i dotarcie do licznych, rozlanych zmian. Na rynku aptecznym dostępne są płyny do płukania jamy ustnej, wymagające lub niewymagające rozcieńczenia – warto dopytać o to farmaceutę i dobrać produkt do własnych preferencji.