Czas pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej jest ważnym wskaźnikiem rozwoju fizycznego dziecka.
Wyrzynanie się zębów mlecznych rozpoczyna się między 6. a 10. miesiącem życia dziecka. Najczęściej jako pierwsze wyrzynają się siekacze przyśrodkowe w żuchwie (jedynki dolne), później siekacze przyśrodkowe w szczęce (jedynki górne). Między 30. a 36. miesiącem życia dziecko będzie miało 20 zębów mlecznych.
Warto wiedzieć o tym, że…
Między 30. a 36. miesiącem życia dziecko będzie miało 20 zębów mlecznych.
W ocenie przebiegu pierwszego ząbkowania szczególną uwagę zwraca się na terminy pojawiania się zębów w jamie ustnej, kolejność wyrzynania zębów, miejsce wyrzynania, stan dziąseł w okolicy wyrzynającego się zęba, stan błony śluzowej jamy ustnej, zwłaszcza warg i języka oraz stan ogólny dziecka w aspekcie objawów towarzyszących ząbkowaniu.
Warto wiedzieć o tym, że…
Ze względu na termin pojawienia się pierwszych zębów mlecznych, ząbkowanie możemy podzielić na:
- przedwczesne (zęby wrodzone i noworodkowe),
- wczesne (3.–4. miesiąc życia),
- o czasie (5.–8. miesiąc życia),
- opóźnione (9.–11. miesiąc życia),
- późne (po 12. miesiącu życia).
Są dzieci, które zaczynają ząbkować wcześniej, mogą się urodzić z zębem lub ząbkują później. Wyrzynanie zęba zależy od wielu czynników. Uważa się, że geny są odpowiedzialne w ponad 70% za przebieg erupcji zębów. Różne zaburzenia ogólnoustrojowe, m.in. ze strony układu hormonalnego lub immunologiczne, niedożywienie, a nawet infekcje przebiegające z gorączką, mogą być przyczyną przyspieszonego, opóźnionego lub niekolejnego wyrzynania zębów, a także występowania nietypowych objawów ogólnych lub miejscowych. Istotne znaczenie ma zatem znajomość fizjologii wyrzynania się zębów w celu różnicowania objawów towarzyszących ząbkowaniu u ogólnie zdrowego dziecka i patologicznych, wskazujących na istnienie ogólnego problemu zdrowotnego.
Jeżeli ząb nie wyrżnie się do 18. miesiąca życia, należy skonsultować się z lekarzem i poszukiwać ogólnoustrojowej przyczyny opóźnienia. Wśród wielu czynników opóźniających wyrzynanie się zębów mlecznych wymienia się niedobór witaminy D powodujący krzywicę, który u niemowląt i małych dzieci może także zaburzać rozwój zębów stałych oraz być przyczyną próchnicy zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym.
Kalendarz ząbkowania Twojego dziecka
Proces pierwszego ząbkowania jest uznanym miernikiem rozwoju fizycznego dziecka. Zaburzenia ząbkowania mogą być pierwszym uchwytnym klinicznie objawem patologii ogólnoustrojowej. Z tego względu istotna i konieczna jest obserwacja procesu ząbkowania u dziecka. Monitorowanie ząbkowania na załączonym formularzu może być pomocnym materiałem w procesie diagnostycznym i bezcenną pamiątką z tego ważnego okresu życia Twojego dziecka.
Pobierz